1700726H Door Bifold Hardware Set
★★★★★ 4.6 64 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bautistametalbuilding.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
72", bi-fold door hardware set, for two each 1-1/8" to 1-3/8" thick doors up to 40 lb each, includes top mount track with permanently installed to positive pivot lock, adjustable door bracket, shock absorbing hinges, pivot guide, stops, knobs & screws.
  • 1700726H 72 inch bifid Door Hardware set
  • This product adds a great value
  • This product is manufactured in China
  • Model number: 1700726H
UPC 086073177245
Color Gold
Brand Name L.E. JOHNSON PRODUCTS
Style Name Modern
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Manufacturer TV Non-Branded Items (Home Improvement)
Model Number 1700726H
Material Type Metal
Required Assembly Yes
Included Components One 170A 72 in Track Length, One 1712 Wrench, One 1808 Door Aligner, Six 1703 Hinges, Two 1701 Top Pivot Locks, Two 1701 Top Pivots, Two 1705 Door Guides, Two 1706 Bottom Pivots, Two 1711 Pivot Brackets, Two 1713 Track Stops, Two 33 Door Knobs
Manufacturer Part Number 1700726H
Global Trade Identification Number 00086073177245
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
64 ratings | 26 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (54)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)